To see the original complete official list with Sires, Dams, Owners, Breeders & Handlers

1925 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Elibank Attention J. Shortt
1926 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Tornado of Ware H.S. Lloyd M.B.E
1927 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Danseuse of Fews W.J. Dawson  
1928 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Rivington Simon C.A. Philips

1929 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Pat of Chrishall W.J. Dawson
1930 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Barney of Ware (formally Lick Bla Jester) H.S. Lloyd M.B.E

1931 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Tiptoe of Ware H.S. Lloyd M.B.E  
1932 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Michael of Silverlands V. Berdoe-Wilkinson  
1933 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Banchory Rachael Howe. Lorna Countess  
1934 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Sue of Silverlands V. Berdoe-Wilkinson  
1935 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Heathmynd Nap

J. H. Gibson

 
1936 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Sue of Silverlands

V. Berdoe-Wilkinson

 
1937 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Judy of Blair J. Forbes  
1938 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Punch of Blair J. Forbes
1939 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Punch of Blair J. Forbes
1940-1948 NOT HELD DUE TO WORLD WAR 11 NOT HELD DUE TO WORLD WAR 11 NOT HELD DUE TO WORLD WAR 11 NOT HELD DUE TO WORLD WAR 11  
1949 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Lash of Mansergh G.R. Williams (Major)  
1950 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Newton of Chrishall J. Kent  
1951 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Meadowcourt Breckonhill Beau(formally Breconhill Beau) G. Curle  
1952 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Shawfield Glenfire J. Scott
1953 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Merlin Micky H. Ogden  
1954 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Debenhall Timothy W.G. Fiske  
1955 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Buoy of Elan J. Forbes
1956 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Merlin Minimus Major H. Peacock  
1957 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Jordieland Bunty J.H. Windle  
1958 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Buoy of Elan J. Forbes
1959 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Brookeville Sandy L.t. Com E.A.J. Collard  
1960 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Greatford Crick K. A. Chudley  
1961 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Simon of Elan J. Forbes
1962 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Simon of Elan J. Forbes
1963 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Henhamlodge Dynah W. J. Smith  
1964 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Bliss of Elan L.t. Com E.A.J. Collard
1965 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Headland Irish Moss Miss V. M. Pinney  
1966 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Jet of Elan L.t. Com E.A.J. Collard
1967 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Wilfred of Cromlix Lady Auckland  
1968 Cancelled due to foot and Mouth Disease Cancelled due to foot and Mouth Disease Cancelled due to foot and Mouth Disease Cancelled due to foot and Mouth Disease  
1969 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Goldspan Bray Mrs P. Leigh  
1970  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Exton Jenny Mrs T.A. Watt  
1971 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Jimmy of Elan Lady Auckland
1972 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Speckle of Ardoon W.C. Sloane

1973 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Speckle of Ardoon K. A. Erlandson

1974 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Speckle of Ardoon K. A. Erlandson

1975 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Burnhatch Fly Hon. F. Hopkinson  
1976 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Tayburn Cockle A. M. Gregory
1977 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Tayburn Cockle A. M. Gregory
1978 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Helions Manor Tyhil Mr & Mrs G. W. Tinckner  
1979  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Exton Dickle Mrs T.A. Watt  
198 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Linswell Rosa Mr & Mrs K. J. Howell  
1981 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Sandringham Mango W. Davidson  
1982  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Tayburn Valentina of Anahar Mrs D. Douglas  
198 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Dale of Biteabout W. Davidson  
1984  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Black Belle of Torbruad C. B. Riddle  
1985  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Morborne Nese E. J. Quince  
1986  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Lady Kingsthorpe S. P. Knight

 

1987  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Laigh Park Dazzle J. Edgar
1988  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Laigh Park Nancy G. Cunningham
1989  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Laigh Park Dazzle J. Edgar
1990  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Wernffrwd Ci Twt C. Gwynne

1991  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Mymwood Eira M. J. Parfitt

1992  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Jasper of Parkbreck C. R. Colclough

1993  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Wernffrwd Cymro Du M. Colclough  
1994  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Nancarrow Carousel P. E. Jones
1995  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Wernffrwd Cymro Du M. Colclough  
1996  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Lunnainneach Pepper G. W. Bowers  
1997  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Kigaro Minnie M. Beresford  
1998  Cocker Championship Winner Field Trial Champion Birky Bog Bob S. Wanstall  
1999 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Larford Cateran P. Clulee

2000 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Parkbreck Perfection I. Openshaw

2001 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Kelmscot Swoop C. R. Colclough

2002 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Larford Elma B. Whittaker

2003 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Chyknell Megan W.Openshaw

2004 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Chyknell Gold Star I. Openshaw

2005 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Willowbee Wren E. Scott

2006 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Danderw Druid I. Openshaw

2007 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Timsgarry Barlow S.D. Tyers

2008 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Timsgarry Valtos S.D. Tyers

2009 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Randalyn Black Jazz J. Tudor

2010 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Moel famau Mini W. Clulee

2011 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Heolybwich Fatty B. Randall

2012 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Heolybwich Fatty B. Randall

2013 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Moel famau Griffon W. Clulee

2014 Cocker Championship Winner Field Trial Champion Brook Furlong of Tiptopjack I. Openshaw